Kusturica Gitti, Tartışması Kaldı

0
1

Sırp yönetmen protestolara tepki göstererek Antalya Altın Portakal Film Festivali‘ndeki jüri üyeliğinden çekildi. Zehir zemberek bir açıklama yapan Emir Kusturica, kendini protesto edenler arasında yer alan Kültür Bakanı’nı ‘düşman’ ilan etti ve basın açıklamasının ardından Türkiye’yi terk etti.

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali‘ne katılan ve çeşitli grupların protestolarıyla karşılayan dünyaca ünlü Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica, kendisine gösterilen tepkileri ‘barbarlık, ilkellik’ diye yorumlayarak, festivalin jüri üyeliğinden ayrıldığını açıkladı. Bir basın toplantısı düzenleyen Kusturica dün sabah Antalya’yı terk ederek ülkesine döndü. Tepkiler üzerine Emir Kusturica, konakladığı otelde basın toplantısı düzenledi. ‘Bosna’da Sırplar tarafından Müslümanlar’a yönelik soykırımı desteklediği’ iddialarıyla Türkiye’de çeşitli grupların protestosuyla karşılaşan Kusturica, bu yöndeki soruya, ‘Benim anti emperyalist olduğum bilinir. Benim uğruna savaştığım şey, Birleşik Yugoslavya idi. Savaş öncesi ve savaş sonrası yaklaşımları bu çerçevede ele almak gerekir’ dedi.

KÜLTÜR BAKANI GÜNAY’I DÜŞMAN İLAN ETTİ

Ünlü yönetmen Kusturica, hakkındaki soykırım suçlamaları ve protestolarla ilgili de şunları söyledi: ‘Bu festivalde ilk kez başıma bir şey geldi. Kendimi savunmak bile istemiyorum ama bazı şeyleri açıklamak istiyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın ve sıcak insanlara, gösterdikleri sıcak ilgi nedeniyle teşekkür etmek istiyorum. Bu ülkenin Kültür Bakanını ise bir düşman olarak görüyorum. Çünkü o bunu hak ediyor. Hayatını insanlığa pencereler açmak için adayan bir insan, herhangi bir suçu destekliyor olamaz."

Bir kaç ay önce Bursa’ya da gelip konser verdiğini söyleyen Kusturica, "Kültür Bakanı ile aynı partiden olan belediye başkanı bizi öpüyor, kucaklıyor, elinden gelen en iyi ağırlamayı yapıyordu. Çok güzel bir konser verdik. Başörtülü kadınlar el çırpıyor, dans ediyorlardı. Bu benim için büyük mutluluktu. Büyükannem de başı örtülü bir kadındı. Hayal ettim. Büyükannem de hayatta olsaydı o da onlarla dans ederdi’ diye konuştu.

50 KORUMAYLA DERS ANLATMAM MÜMKÜN DEĞİL

Emir Kusturica, sözlerine şöyle devam etti: ‘Nihai olarak özellikle Bosna’da özellikle katledilen Müslümanlar için üzüntümü bir kez daha ifade ediyorum. Kültür Bakanı, sinema öğrencilerinin benden ders alamamalarının sorumlusu olacaktır. Bir jüri üyesi olarak bir toplantıya katılıp ayrıca da öğrencilere workshop yapacaktım. Ama öğrencilere 50 bodygard eşliğinde bir şey anlatamazsınız. Bunu yapmayacağım. Festivale beni çağıran nazik insanlara teşekkür ediyorum. Sırf dilinde 30 bin Türkçe kelime vardı. Bir çok insanın kullandığı dilden fazladır. Ortak yaşadığımız tarihin bir çok evresinden. Türkiye’nin Hollanda’ya karşı oynadığı maçta her zaman Türkiye’yi tutacağım açıktır ve diğer Avrupa ülkelerine karşı. Bu barbarca bir skandal, ilkelliktir."

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın, Emir Kusturica’yı ikna etme çabaları sonuç vermedi, Kusturica, bütün ısrarlara rağmen Antalya’dan ayrılarak Belgrad’a gitti.

Konsere az sayıda katılım

Yönetmen Emir Kusturica, 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında tekno rock grubu ‘No Smoking’ ile konser verdi. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı konseri az sayıda kişi izledi. Kusturica, sahneye oluşturulan koridordan geniş güvenlik önlemleri altında çıktı. Konseri Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da eşi Günseli Akaydın ile izledi. Bu arada ünlü yönetmenle ilgili yaşanan polemikler nedeniyle olağanüstü koruma önlemleri alındı.

Türk halkı ona değil yanlış söze tepkili

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Kusturica’nın, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın kendisine karşı düşmanca davrandığına ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine ‘Bizim ülkemizde hiç kimse bir başka şahsa düşman olmaz ama eğer sarf edilen talihsiz sözler varsa ve bu talihsiz sözler özellikle kadınlara yönelik, kadınlara yapılan zulmü adeta meşru gören sözlerse bu sözlere herkes tepki gösterebilir. Türk halkı bu yanlış sözlere tepki göstermiştir, Sayın Bakan da bu sözlere tepki göstermiştir. Yoksa kim hangi sözü söylerse söylesin, her insanın şahsı ve şahsının güvenliği Türkiye Cumhuriyeti yasalarıyla teminat altındadır. O tür suçlamalarda bulunması bir noktada kendi kabahatini bastırmaya yönelik sözlerdir diye değerlendiriyorum’ diye açıklamada bulundu.

TEPKİLER DİNMEDİ

Bosna savaşı sırasında yaşanan ölümler ve tecavüzler için "fazla abartmıyor muyuz" sözleriyle tepki toplayan Boşnak asıllı Sırp Yönetmen Emir Kusturica kaldığı otelde basın toplantısı düzenlerken dışarda protestolar hala devam ediyordu. Otel bahçesinin önünde toplanan Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu üyesi bir grup siyah çelenk bıraktı. Önceki akşam ise bir grup MHP’li belediye binası önünde toplanarak Kusturica’yı protesto etti.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here