Yeni Mezunlar Nasıl İş Bulur?

0
1

İnsan kaynakları uzmanları yeni mezunların öncelikle kendilerini tanımalarını, ardından hangi firmada ve hangi pozisyonda çalışabileceklerini saptamalarını, iyi CV hazırlamayı, mülakatta kendini iyi ifade etmeyi bilmeyi ve bütün bunları ”iyi kotarabilmek” için uzman yardımına başvurmayı öneriyor.

İzmir İnsan Kaynakları Genel Müdürü Selçuk Dündar, önce üniversitelilere seslenmek gerektiğini belirterek, ”Öğrencilere üniversitede okurken 4 yıl boyuca kendilerini çok iyi yetiştirmelerini tavsiye ediyorum. Üniversiteyi sadece ders çalışma yeri olarak değil, kendi mesleklerinde, heves aldıkları branşlarında başarılı olabilecekleri kurlara ve eğitimlere katılmalarını öneriyoruz” dedi.

Dündar, yeni mezunların iş aramaya başlamadan önce kendilerini tanımaları ve belirledikleri hedefe doğru ”anlamlı bir şekilde” gitmeleri gerektiğini vurguladı.

Yeni mezun bir kişinin diğerleri arasından nasıl öne çıkabileceğinin sorulması üzerine Dündar, ”4 yıllık eğitimin dışında kendinizi nasıl yetiştirdiğiniz ve eğittiğiniz birinci farklılık. İkincisi, yabancı dil artık olmazsa olmaz. Üniversite öğrencilerinin 4 yıl boyunca mutlaka yabancı dillerini geliştirmesi gerekiyor. Bu arada yaz tatillerinde yurt dışına gidip staj yapabilirler” karşılığını verdi.

İYİ CV VE ETKİLİ MÜLAKAT ÖNERİLERİ

Selçuk Dündar, CV’lerin çok iyi hazırlanması gerektiğini belirterek, ”Çünkü CV kişinin iş başvurusunda en önemli ilk adımdır. Normal standartları var. Ama şöyle dikkatli olmaları gerekiyor, CV bir kişinin kronolojik olarak doğum tarihini, adresini, okulunu belirten değil, kişinin ne tür özelliklere sahip olduğunu anlatan, neler yapabilmeye kadir olduğunu gösteren bir yazıdır” diye konuştu.

İyi bir CV‘ye okulların, yapılan stajların, gönüllü olarak katılınan etkinliklerin, kendi kabiliyetlerine yönelik yapılan işlerin çok detaylı bir şekilde yazılmasını tavsiye eden Dündar, ”Yeni mezun birinin CV’si doğal olarak çok dolu değildir. Bu yüzden onların sosyal olarak yaptıkları etkinlikler, kurslar, eğitimler, workshoplar önemli” dedi.

Dündar, mülakatın ikinci önemli aşama olduğunu belirterek, ”İş başvurularında kaybedilen nokta yüzde 50 CV hatalarından kaynaklanıyor. İkincisi yüzde 50’si de mülakatlarda. Mülakatlarda en büyük problem şu, gençlerimiz maalesef kendilerini çok iyi ifade etme yeteneğine sahip değiller. Bunun için etkili ve güzel konuşma eğitimi alsınlar, bu tür kitaplar okusunlar. Ama her şeyden önce mülakatta her şeyi doğru, açık ve net belirtmeleri gerektiğini bilsinler” şeklinde konuştu.
Mülakatta beden dilinin ve görünüşün de önemli olduğunu ifade eden Dündar, ”İş isteğinde bulunan kişinin kendine daha çeki düzen vererek, daha bakımlı ve daha zinde, uykusunu almış şekilde gitmesi gerekiyor” dedi.

Selçuk Dündar, mülakata gitmeden önce firmaya ve başvurulan pozisyona ilişkin bilgi edinmenin çok önemli olduğunu, ”İsteyip istemediğinizi bile bilmediğiniz bir şey için karşı tarafın ‘Evet, bu kişi çok istekli’ demesi çok zor. Önceden detayları öğrenip, bilgi sahibi olarak gitmek çok daha faydalı” diye konuştu.

İş ararken en etkili, hızlı ve pratik yolun internet olduğunu anlatan Dündar, ”İş başvurusu yaparken her pozisyona başvuru yapmamalılar. Sadece kendilerine uygun ve çalışmak istedikleri pozisyonlara başvurmalı. Yani herhangi bir iş değil, size en uygun iş olmalı” diye konuştu.
Yeni mezunlara fazla ”hayalperest” olmamalarını öneren Dündar, ”Hiçbir zaman çok hızlı kariyer yok ve çok hızlı zengin olmak yok. Üniversite mezunlarına birdenbire binlerce lira maaş da verilmiyor. Hemen müdür de olmayacaklar. Hatta birkaç sene içinde de müdür olmayacaklar, bunu bilsinler” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here