Mobbing nedir? Kimler mobbing’e maruz kalır?

0
1

Son zamanlarda sıklıkla ismini duyduğumuz mobbing, psikolojik şiddet, baskı, sıkıntı anlamına gelir. Genelde çalışma hayatında insanların birbirine psikolojik şiddet uygulaması anlamındadır.

Mobbing fiziksel bir saldırı değildir. Mobbing  duygusaldır. Kişiler karşısında ki insana çeşitli rencide edici sözler ve hareketler ile mobbing uygularlar. İş yerinden attırmak veya soyutlanmak için kasıtlı yapılan bir eylemdir. Kimi zaman işveren kimi zamansa müdür ve şefler tarafından uygulanır. Çalışanların işverenler tarafından değersiz gözükmesi için yapılabilir. Psikolojik baskı, iş yerinde verimi arttırmak ve disiplin sağlamak için de yapılmaktadır.

Bugün mobbing çok ciddi bir sorundur. yapılan araştırmalarda kadınların %25′i ve erkeklerin %15′i mobbing eylemine maruz kalmaktadır. İsveç’te yapılan araştırmalarda intihar vakalarının %15′i mobbing nedenlidir.

Mobbing‘e maruz kalanların geneli işlerini mükemmel yapmaya çalışır. Çevre ile ilişkileri kuvvetli, sevilen kişilerdir. Dürüst ve güvenilirdirler. Üretici ve karalarını kendileri alabilen kişilerdir. Mobbing, üstün yetenekli ve toplumda sevilen kişilere uygulanır.

Mobbing uygulayanlarsa, insanları kendi kurallarına sokmaya çalışan, düşmanca tavırları olan, iş yerinde çabuk sıkılan insanlardır.

Mailce.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here