Dünyanın konuştuğu “korkunun fotoğrafı”

0
2

Bazı fotoğraflar vardır ki sayfalarca anlatamayacağınızı bir bakışta bütün çıplaklığıyla gözler önüne serer. Ve yine bazı fotoğraflar vardır ki, simge olup dünya tarihine girer. Gazeteci Osman Sağırlı, Suriye’de işte böyle bir fotoğrafa imza attı. ahaberin haberi…

Osman, bu yılın ocak ayın başında “sınırın öte yanındaki” durumu izlemek üzere Suriye’ye geçti. Osman Sağırlı’nın dolaştığı yerlerden biri de Atme mülteci kampıydı. Çamurlara gömülmüş çadırlarda hayatta kalma mücadelesi veren insanların dramı onu üzmüştü. Kampta çektiği fotoğrafları haber toplantımızda gösterirken birisinde durdu. Ellerini kaldırmış bir çocuğun fotoğrafıydı bu… O anın içini çok burktuğunu söyledi. Ertesi gün de havaya kalkan o minik ellerin hikâyesini yazdı gazeteye:

“Yüzü bir anda geriliyor… Alt dudağını dişlerinin arasına sıkıştırıp ellerini yavaşça havaya kaldırıyor… Tek kelime etmeden olduğu yerde öylece kalıyor… Kendisine doğrultulan fotoğraf makinesini silah zanneden çocuğu teselli etmek hiç de kolay olmuyor… Adı Hudea, o henüz 4 yaşında… Hama’daki bombardımanda babasını kaybetmiş. Annesi ve üç kardeşiyle Suriye’nin Türkiye sınırındaki Atme kampına sığınmış.”

İşte bu küçücük hikâye, Suriye’de 4 yıldır devam iç savaşın yürek yakan kocaman dramlarına ayna tutuyor, savaşın minik yüreklerde nasıl bir tahribat yaptığını yansıtıyordu.

Irak, Suriye, Arakan, Somali, Filistin, Afganistan gibi acı ve gözyaşıyla yoğrulmuş birçok bölgede bulunmuş bir gazeteci Osman Sağırlı. Haliyle gazete sayfalarında onun yürek yakan yüzlerce fotoğrafını yayınladık. Bunların birçoğu sadece Türkiye değil dünya tarihine geçti. Fakat Suriyeli Hudea’nın hikâyesi farklı bir etki yaptı. Fotoğrafın etkisi kartopu gibi büyüdü büyüdü, dünyanın dört bir yayında konuşulmaya başlandı. Sosyal medyada milyonlarca kişinin paylaştığı Suriyeli çocuk Hudea’nın fotoğrafı, aralarında BBC News, CNN, The Telegraph, Daily Mail, The Independent, Al-Arabiya gibi birçok yayın kuruluşu çarpıcı değerlendirmelerle sayfalarına taşıdı. Fotoğraf, Avustralya’dan Çin’e, İngiltere’den Hindistan’a, İspanya’dan Brezilya’ya kadar birçok ülkede gündem oldu. Alman RTL televizyonu ise Osman Sağırlı’nın Hudea fotoğrafını “haftanın görüntüsü” seçti.

BBC: İNTERNETİN KALBİNİ PARÇALAYAN FOTOĞRAFÇI

ABD’li foto muhabiri Steve McCurry’nin Sovyetler Birliği ve Afganistan savaşı sırasında çektiği “Afgan Kız” fotoğrafı dünya klasikleri arasında… Aradan 30 yıl geçti. O kız şimdi 43 yaşında. Ama hâlâ yeşil bakışları konuşuluyor. İran-Irak savaşı sırasında Saddam’ın yaptığı Halepçe katliamını da dünya Türk gazeteci Ramazan Öztürk’ün fotoğrafıyla hatırlıyor. Amerikalı gazeteci Kevin Carter’ın 1994 yılında çektiği ve daha sonra etkisinden kurtulamayarak intihar ettiği “çocuğun ölümünü bekleyen akbaba” fotoğrafı da en iyi fotoğraflar arasında… Dünya medyası yorumlarıyla ve paylaşımlarıyla o listeye Osman Sağırlı’nın “Suriyeli çocuk” fotoğrafını da ekledi.

İşte fotoğrafa atılan başlıklar:

The Telegraph: Objektife teslim olan Suriyeli kız.

The Indian Exspess: Suriyeli çocuğun fotoğrafı kalbinizi eritecek.

The Independent: Kameraya teslim oldu.

BBC News: İnternetin kalbini parçalayan fotoğrafçı.

Mirror: Milyonların kalbine dokunan fotoğrafın hikayesi.

Al Arabia: Fotoğrafa teslim olan kız, virüs gibi yayılıyor

cnbsnews: Korkunun fotoğrafı.

Daily Mail: Yürek parçalayan an!

New York Post: Kamerayı silah zannetti.

RÖPORTAJ TEKLİFİ YAĞIYOR

Fotoğrafıyla dünya gündemine oturan Osman Sağırlı’ya uluslararası medya kuruluşlarından röportaj teklifleri yağıyor. Aralarında CNN International ile TIME dergisinin de bulunduğu medya kuruluşlarından Sağırlı ile görüşme talebi geldi. Sağırlı, BBC’ye o fotoğrafın hikayesini şöyle anlattı: “Tele lens kullanıyordum. Silah sandı. Fotoğrafı çektikten sonra korktuğunu fark ettim. Çektiğim fotoğrafa baktım, dudaklarını ısırmıştı ve ellerini kaldırmıştı.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here